Система електронних закупівель з’явилася у кінці 2015 року, тому є новою для нашої країни. Ми розповімо, чим вона відрізняється від застарілих державних тендерів, які проходили на папері, та як в ній брати участь з користю.
Офіційним слоганом реформи є «Аби всі бачили все», тому відкритість — основна риса системи ProZorro. Робота сучасної гібридної електронної системи побудована на принципах open source (відкритих джерел). Мотивацією служить викорінювання корупції, повна звітність держзакупівель та прозорість усього тендерного процесу.
Після закінчення тендеру в електронній системі можна побачити усю інформацію про подані пропозиції, рішення тендерної комісії, документи і опублікований договір.
У систему електронних закупівель входять: веб-портал уповноваженого органу Prozorro, а також комерційні авторизовані електронні майданчики українських торгів, як www.ueex.com.ua. Між ними створений автоматичний обмін інформацією і документами в електронному вигляді.
Торги проходять в інтернеті онлайн.
Спочатку замовник розміщує оголошення про купівлю. Там є відомості про предмет закупівлі, його ціна та вимоги.
Підприємець може дізнатися про початок торгів відразу на сайті або через інформаційне повідомлення на мобільні застосунки чи електронну пошту. Якщо оголошення зацікавило, то в особистому кабінеті можна подати свою пропозицію. Коли аукціон закінчиться, то система відкриє ціни, а заявники залишаться анонімними.
Аукціон проходить на зниження ціни. Тобто перемагає той, чия ціна виявиться нижчою за конкурентів, а технічні характеристики послуги або товару відповідатимуть тим, що заявлені замовником у вимогах.
Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 зобов’язує проведення процедур торгів через електронну систему. При чому реєстрація і робота в системі є безкоштовною для замовників. Використання системи ProZorro не вимагає витрат від державних установ і навіть дозволяє економити на закупівлях, адже учасники пропонують найнижчу ціну серед конкурентів.
Участь постачальників в електронних закупівлях — платне. Відповідно до плата стягується тільки у разі реальної участі, за надання тендерних пропозицій. Вона залежить від вартості закупівлі. Якщо сталася відміна торгів або їх визнали недійсними — до моменту розкриття тендерних пропозицій, учасникові повертається плата.